ҚЫЗМЕТКЕРЛЕРДІҢ ҚҰҚЫҚТАРЫН ҚОРҒАУДАҒЫ ЖАҢА ИМПУЛЬСІ

2024 жылғы 3 сәуірде «Қостанай облысының Кәсіподақ орталығы» АКБ мен Қостанай облысының кәсіпкерлер палатасы арасында өзара ынтымақтастық туралы Меморандумға қол қойылды.

Құжатқа аумақтық кәсіподақтар бірлестігінің төрағасы Ирина Аронова мен Кәсіпкерлер палатасының директоры Данияр Күзенбаев қол қойды.

Отырысты ашу барысында Данияр Күзенбаев кәсіподақ ұйымдарының еңбек қатынастарын, ресми жалақыны заңдастыруды дамыту және еңбек жанжалдарының алдын алудағы зор әлеуетін атап өтті.

Кәсіподақ орталығының төрайымы Ирина Аронова облыста 80 мыңға жуық кәсіподақ мүшелерін қамтитын 11 салалық және жергілікті кәсіподақ ұйымының бар екенін атап өтті. Өкінішке орай, бүгінде шағын және орта бизнес кәсіподақ ұйымдарымен нашар қамтылған.

Меморандум аясында еңбек қатынастарын реттеу, еңбек дауларының алдын алу, жалақыны арттыру, лайықты және қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау сияқты бірқатар маңызды міндеттерді бірлесіп шешу жоспарлануда. Ең жақсы дәстүрлерге деген қамқорлық көзқарасты қалыптастыру маңызды, оның ішінде еңбек адамына, оның өзекті қажеттіліктері мен ұмтылыстарына үнемі құрметпен қарау. Бұл тетіктер Қостанай облысы Кәсіпкерлер палатасының салалық кеңестері аясында жұмыс істейтін болады.

Бүгінде облыстық кәсіподақ жанынан Заң клиникасы жұмыс істейді, ол тегін кеңес береді — бұл азаматқа медиатор, адвокат, түрлі мемлекеттік органдар өкілдерінің қызметтері ұсынылатын бірыңғай алаң — деп атап өтті АКБ төрағасы.

Меморандумның жасалуы бітімгерлік рәсімдер арқылы жанжал мен дауларды азайтуға, сондай-ақ жаңа кәсіподақ ұйымдарын құруға бағытталған.

2024 жылдың 1 қаңтарына облыстағы белсенді кәсіпкерлер саны 64,5 мыңды құрайды (шағын – 64 296, орта – 160, ірі – 47). 2023 жылы Кәсіпкерлер палатасы 1515 өтінішті қарап, палата заңгерлерінің қатысуымен 54 сот отырысы өтті.

Ынтымақтастық туралы меморандумға қол қою рәсімі барысында тараптар әлеуметтік серіктестермен өзара іс-қимыл жұмысшылардың құқықтарын қорғауға жаңа серпін беретінін атап өтті.